Aktualności

Apel do mieszkańców powiatu przeworskiego

04 maja 2017

 

Wraz z nastaniem ciepłych dni – wczesną wiosną dochodzi do powstania pożarów, które związane są z wypalaniem traw oraz pozostałości roślinnych nagromadzonych w związku z porządkowaniem terenu po okresie zimowym.

Wypalanie suchych pozostałości roślinnych często powoduje przerzuty ognia, co prowadzi do pożarów lasów. Nierzadko, w sytuacjach trudnych do opanowania pożary te przenoszą się na zabudowania mieszkalne i gospodarcze, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz mienia.

Brak wyobraźni wśród ludzi skutkuje trudnymi, a często wręcz niemożliwymi do oszacowania stratami. Niemal co roku w skali kraju odnotowywane są przypadki, których ofiarami wypalania są ludzie.

Osoby wypalające trawy łamią także prawo, które jasno zakazuje tego typu praktyk.

Na terenie Polski wypalanie traw jest zabronione. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi grzywna, areszt, a w niektórych przypadkach kara do 10 lat więzienia.

Za wypalanie traw grożą ,oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe straty finansowe nakładane przez ARiMR w postaci zmniejszenia od 5% do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.

Świadomość społeczna w kwestii wypalania traw jest nadal bardzo niska. Stąd też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku apeluje do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o rozsądek. Warto zastanowić się niekiedy nad tym , czy przez własną bezmyślność nie narazimy na zagrożenie własnego lub innych mienia lub życia.

« Powrót do wszystkich aktualności

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Polityka plików Cookie

Punkt potwierdzania Profili Zaufanych
Ostrzeżenia meteorologiczne
MONITORING POWODZIOWY
.
.
Podkarpacki Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.