Aktualności

Majówka pod Jaworem 2017

01 czerwca 2017

     Hadle Szklarskie – malownicza wieś położona w powiecie przeworskim, licząca niespełna sześciuset mieszkańców jest miejscem bogatej historii, jak i wielu zabytków. Najważniejszą wizytówką Hadel jest niewątpliwie Zespół Pałacowo – Parkowy, w którego skład wchodzą park, kuźnia, stajnia oraz oranżeria współcześnie zaadaptowane na potrzeby turystów i mieszkańców stanowiąc kompleks wypoczynkowy. Perłą tego miejsca jest dwór wzniesiony początkiem XX wieku, którego pierwszymi właścicielami była rodzina Łastowieckich.

     W tym urokliwym, pełnym zieleni miejscu w ostatni majowy weekend 2017 roku odbyła się po raz drugi Majówka pod Jaworem - Regionalny Przegląd Zespołów Śpiewaczych i Tradycyjnych Potraw. Do Hadel przyjechały Zespoły, Stowarzyszenia i Koła Gospodyń wiejskich, które prezentowały się w dwóch konkursach: muzycznym i kulinarnym. Majówkę tradycyjnie rozpoczęła msza święta polowa, celebrowana w małej drewnianej kapliczce, po której widzowie i goście przeglądu w ramach konkursu muzycznego mogli wysłuchać 14 prezentacji pieśni majówkowych i pieśni związanych z pracą wykonywaną na roli.

     Do udziału w majówce w konkursie kulinarnym zgłosiło się 8 stoisk, na których prezentowane były tradycyjne potrawy regionalne. Tym razem, regulamin konkursu zakładał prezentację potraw przygotowanych z kaszy jęczmiennej, kaszy manny oraz tzw. jużynę, czyli potrawy które gospodynie przygotowywały jako posiłek w pole. Oprócz potraw konkursowych, na stoiskach można było zasmakować unikalnych, niepowtarzalnych dań, często o równie unikatowych nazwach  np. chałwy z konopii, siuśboku, niby kiszki, czy jęczmiennej biduli. Pojawiły się też znane regionalne przysmaki jak proziaki i ciasta drożdżowe z owocami. Wśród napojów królowały za to kawa zbożowa i kompot z rabarbaru.

    Na zakończenie Majówki wystąpili goście, którzy w swojej twórczości artystycznej nawiązują do podhalańskiego folkloru – Kapela Górole. Przy dźwiękach zespołu uczestnicy przeglądu, jak i wszyscy goście mogli świętować, przy tańcu i śpiewie.

     Majówkę zorganizowało Centrum Kulturalne w Przemyślu wspólnie ze Stowarzyszeniem Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik", Gminnym Ośrodkiem Kultury w Jaworniku Polskim i Wójtem Gminy Jawornik Polski.

SKŁADAMY PODZIĘKOWANIA WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W PRZYGOTOWANIU TEJ WSPANIAŁEJ IMPREZY.

 

 

Pełna galeria zdjęć znajduje się na stronie Gminnego Ośrodka Kultury.

« Powrót do wszystkich aktualności

Zdjęcia:

Kliknij na miniaturkę aby powiększyć

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Polityka plików Cookie

Punkt potwierdzania Profili Zaufanych
Ostrzeżenia meteorologiczne
MONITORING POWODZIOWY
.
.
Podkarpacki Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.