Aktualności

Majówka pod Jaworem – regionalny przegląd zespołów śpiewaczych i tradycyjnych potraw

30 maja 2018

Degustacja potraw regionalnych, śpiew pieśni majówkowych i miłosnych w wykonaniu zespołów z okolicznych miejscowości oraz koncert zespołu Baciary - to tylko niektóre atrakcje jakie miały miejsce w niedzielę 27 maja w urokliwej scenerii Zespołu Pałacowo - Parkowego w Hadlach Szklarskich.

W słoneczne, niedzielne popołudnie, już po raz trzeci, miała miejsce Majówka pod Jaworem – regionalny przegląd zespołów śpiewaczych i tradycyjnych potraw. Wszelkie uroczystości towarzyszące majówce odbyły się w przepięknych zakątkach Zespołu Pałacowo – Parkowego w Hadlach Szklarskich. Wspaniały dworek z końca XIX wieku, zielony, pełen starych drzew park i staw u podnóża budowli. Idealne miejsce na takie imprezy.

Spotkanie rozpoczęła Msza Świętą o godz. 13:00 której przewodniczył ks. Tadeusz Pieniążek.

W konkursie kulinarnym swoje potrawy przedstawiły „Woliczanki” z Wolicy, Koło Gospodyń Wiejskich z Drohobyczki, Koło Gospodyń Wiejskich z Dębowa, Stowarzyszenie Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik”, Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich z Wyszatyc, Koło Gospodyń Wiejskich z Pantalowic, Koło Gospodyń Wiejskich z Lubaczowa oraz Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Rozwoju gm. Jawornik Polski. Przy każdym stoliku można było podpatrzeć dania regionalne, podpytać o przepisy a także zasmakować lokalnych potraw.

Po degustacji przyszedł czas na kolejny punkt programu. Mowę wygłosił przewodniczący Rady Gminy - pan Marek Makarski.

W kolejnym etapie konkursu wystąpił zespół śpiewaczy „Jawor” z Jawornika Polskiego. Następnie, kolejno, „Porębianki” z Drohobyczki gm. Dubiecko, „Krasiczanki” z Krasiczyna, „Hadlanie” z Hadel Szklarskich,  „Gacanki”  z Gaci, „Dębowianie” z Dębowa gm. Gać,  „Wyszatyczanie” z Wyszatyc gm. Żurawica, „Pantalowiczanie” z Pantalowic gm. Kańczuga, „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, „Cantus” z Gorliczyny gm. Przeworsk, „Studzieńczanki” ze Studziana gm. Przeworsk oraz  „Niespodzianka” z Krowicy Samej gm. Lubaczów.

Dwie komisje oceniały śpiewy oraz przygotowane potrawy a wyniki zostały ogłoszone o godz. 19:00.

Tuż po ogłoszonym werdykcie oraz mowach końcowych nastąpił moment na który czekali wszyscy – występ zespołu Baciary. Grają oni folklorystyczną muzykę nawiązującą do tradycji góralskich. Panowie wiedzą jak rozruszać słuchaczy. Śpiewali, opowiadali kawały i sprawiali, że ludzie zaczęli nawet tańczyć.

A już za rok – kolejna edycja. Kto wystąpi na Majówce 2019? Tego jeszcze nie wiadomo. Ale jedno jest pewne – na pewno będzie to kolejna udana impreza.

Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Jawornik Polski, Centrum Kulturalne w Przemyślu, Stowarzyszeniem Tradycji i Kultury Wiejskiej „Jawornik” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Jaworniku Polskim.

Pełna galeria zdjęć z imprezy znajduje się na stronie GOK

 

« Powrót do wszystkich aktualności

Zdjęcia:

Kliknij na miniaturkę aby powiększyć

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Polityka plików Cookie

Punkt potwierdzania Profili Zaufanych
Ostrzeżenia meteorologiczne
MONITORING POWODZIOWY
.
.
Podkarpacki Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.
http://med4treat.top