Media o Gminie

Źródło: Nowiny

Publikacja: 16 sierpnia 2019


Źródło: TVP Rzeszów

 

Gmina Jawornik Polski doczekała się oczyszczalni ścieków

Publikacja: 15 września 2018Źródło: TVP Rzeszów

Promocyjne działki dla młodych mieszkańców gminy

Publikacja: 13 stycznia 2015, 20:39


Jak zatrzymać młodych mieszkańców wsi przed wyprowadzką do dużych miast? Urzędnicy z gminy Jawornik Polski twierdzą, że znaleźli na to sposób. Będą sprzedawać działki budowlane, kilka razy taniej od ceny rynkowej. Pod warunkiem, że w ciągu kilku lat od zakupu, wybudują na nich dom. Mają nadzieję, że w ten sposób zatrzymają młodych u siebie.

Gmina Jawornik Polski leży w powiecie przeworskim. Mieszka tu niewiele ponad cztery tysiące osób. Większość, szczególnie młodych ludzi, w poszukiwaniu pracy wyjeżdża do dużych miast. Dlatego, władze gminy chcą ich zatrzymać. Zachęcić do tego mają tanie działki budowlane. Gmina kupiła już pierwszy hektar ziemi, a w planach jest kolejne trzy. Następnie działki mają zostać podzielone i uzbrojone.

Wójt szacuje, że 10-arowa działka nie będzie kosztować więcej niż 10 tysięcy złotych. Czyli kilka razy mniej niż cena rynkowa. Mieszkańcom pomysł się podoba, ale według nich, problem leży gdzie indziej. Gmina chce jednak zainteresować swoją ofertą nie tylko tych, którzy pracują w okolicy.

Prace związane z zagospodarowaniem terenu mają ruszyć w ciągu kilku miesięcy. A pierwsze działki będzie można kupić już w przyszłym roku.


Źródło: TVP Rzeszów

Ostre cięcie kosztów w gminnych budżetach

Publikacja: 29 grudnia 2014, 18:38


Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej to nie tylko wielkie pieniądze, ale też nie lada wyzwanie dla samorządów, szczególnie tych najmniejszych. Bo nowe przepisy zakładają większy, niż w poprzednim rozdaniu wkład własny gmin. A to oznacza ostre cięcie kosztów. Eksperci pisma samorządowego Wspólnota przyjrzeli się wydatkom na administrację w ostatniej kadencji samorządu. Wśród gmin do 5 tysięcy mieszkańców najlepiej wypadł Jawornik Polski w powiecie przeworskim.

W ostatniej kadencji wydatki na administrację w gminie Jawornik Polski spadły o ponad 10 procent. To najlepszy wynik w całej Polsce. Wójt zlikwidował niepotrzebne według niego stanowiska, między innymi: dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, kierownika referatu rozwoju gospodarczego, czy samodzielne stanowisko do spraw ochrony środowiska. Dzięki temu, w ciągu czterech ostatnich lat, udało się zaoszczędzić niespełna milion złotych.

Dodatkowo obniżono zarobki wójta, sekretarza i skarbnika gminy. Te cięcia dały dodatkowe pół miliona oszczędności. Czyli w sumie, prawie półtora miliona złotych. Biorąc pod uwagę zaledwie 14-milionowy budżet gminy to spora kwota. A zaoszczędzone w ten sposób pieniądze radni przekazali na inwestycje i spłatę zadłużenia. I jak zapewnia wójt nie wpłynęło to na jakość pracy urzędników.

W nadchodzącym roku gmina wyda na administrację około miliona trzystu tysięcy złotych. Dla porównania, w stolicy województwa te wydatki sięgną około 50 milionów. W Rzeszowie, tak jak w większości podkarpackich samorządów, koszty administracji, w poprzedniej kadencji rosły. Średnio o pięć procent.


Źródło: TVP Rzeszów

Zapomniany zabytek dostał nową szansę

Publikacja: 27 grudnia 2014, 20:18


W pałacyku w Hadlach Szklarskich spotykali się po wojnie komunistyczni dygnitarze, a później wysocy oficerowie milicji i policji. Z czasem budynek popadł w ruinę i nikt nie spieszył się z remontem. W końcu dzięki determinacji mieszkańców wioski i władz gminy udało się coś zmienić.

Historia zespołu pałacowo-parkowego w Hadlach Szklarskich sięga XIX wieku. Obecny kształt zyskał na przełomie XIX i XX wieku, po przebudowie starej rezydencji rodziny Łastawieckich. Po drugiej wojnie światowej majątek przeszedł na własność Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i NSZZ Policjantów. W tym czasie popadł w ruinę.

Od 2007 roku jest własnością gminy. Po wielu, nieudanych próbach jego sprzedaży, radni zdecydowali wykorzystać potencjał tego miejsca. Pierwszym krokiem był generalny remont dachu pałacyku oraz odwodnienie i izolacja ścian. Gmina wyremontowała też sąsiednie budynki, i przekształciła je w schronisko młodzieżowe. Dzięki temu może liczyć na dotacje z Ministerstwa Edukacji - w sumie ponad 100 tysięcy złotych rocznie. Dodatkowo zarabia na wynajmie pokoi oraz organizacji wesel i innych imprez.

Mieszkańcy wioski liczą, że dworek uda się na nowo zagospodarować, bo to jedyne miejsce w okolicy, gdzie można odpocząć lub aktywnie spędzić wolny czas. Prace już pochłonęły prawie milion złotych. Ale najbardziej kosztowny etap inwestycji - remont wnętrza zabytkowego dworu dopiero się rozpoczął. Ma tu powstać między innymi żłobek dla dzieci. Na to potrzeba jeszcze około półtora miliona złotych.

Zdjęcia:

Kliknij na miniaturkę aby powiększyć

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Polityka plików Cookie

width=
Punkt potwierdzania Profili Zaufanych
Ostrzeżenia meteorologiczne
MONITORING POWODZIOWY
.
.
Podkarpacki Fundusz Rozwoju Sp. z o.o.
http://med4treat.top